- A
- A
- A
- A
- A++
- A+
- A
Edward Brzegowy urodził się 15 lutego 1947r. Początkowo mieszkał w Bartoszówku, potem w Strzegomiu. Swoją karierę sportową rozpoczął jako zawodnik Judo w klubie Gwardia Wrocław. Już od roku 1963 poznawał tajniki judo. W 1969r. został wicemistrzem, a w 1970 r. mistrzem Polski pionu gwardyjskiego. W roku 1974 powstała strzegomska sekcja judo, której Edward Brzegowy był twórcą i współzałożycielem, był trenerem tej sekcji przez prawie 30 lat.
Edward Brzegowy gdy przeniósł się do pracy w Strzegomiu, od samego początku zakrzątał się, aby uruchomić szkółkę judoków. Szukał sprzymierzeńców i znalazł ich w miejscowym Amatorskim Klubie Sportowym Start. Przedstawiciele kierownictwa zarządu Medard Jasiak i Stanisław Gaboń z miejsca zapalili się do inicjatywy instruktora Brzegowego. Ogłoszono zapisy i zajęcia rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 6, następnie przeniosły się do remizy strażackiej, a jeszcze następnie do siłowni Spółdzielni Pracy „Skała”, w której już się na stałe zadomowili.
Z pomocą pośpieszył Daniel Perski, który wówczas pracował w „fizkulturze” w Świdnicy, ale jednocześnie żądał wyników. Przyszły one, ale stopniowo. W Strzegomiu bowiem nie było i nie ma możliwości rozwijania wielkiego wyczynu. Miasteczko jest małe, a zawodnicy po podstawówkach i szkołach średnich odchodzą w świat. Utalentowani trafiają do klubów silnych, znaczących na sportowej mapie kraju, np. Śląska, Gwardii i AZS Wrocław oraz Wisły Kraków. Znajdują uznanie u trenerów i trafiają także do kadry narodowej.
Do najbardziej utalentowanych wychowanków instruktora Edwarda Brzegowego i Andrzeja Rozwałki m.in. należą: Roman Olszewski, Krzysztof Sandurski, Ryszard Strugała, Janusz Zabijak, Jerzy Zawada, Adam Sokołowski, Marek Jurczyk, Mariusz Wujczów, Marek Asyngier, Andrzej Domiński, Józef Smoter oraz inni.
Od 1983 roku rozpoczęły treningi judoczki. Do najbardziej wybijających się należą Elżbieta Kowalczyk i Jolanta Smółka. Strzegom ma ambicje być silnym ośrodkiem sportu judo dziewcząt i chłopców.
Po odejściu na emeryturę, postanowił swoje życie poświęcić judo. Dzięki jego pracy strzegomska sekcja „rozwinęła skrzydła” i zaistniała w Polsce i Europie. Edward jako trener wychował wielu doskonałych zawodników, był ojcem ich sukcesów. Ci młodzi ludzie stali się chlubą strzegomskiego sportu, są wspaniałym świadectwem swojego trenera.
Dzięki pracy i staraniom Edwarda strzegomscy judocy nawiązali kontakty z klubami zagranicznymi w Czechach, Austrii, Włoch, Niemiec oraz Francji. Edward był człowiekiem powszechnie znanym, cenionym i przede wszystkim kochanym przez młodzież, nie tylko za to, że był twórcą ich sukcesów, ale także za to, że mogli się do niego zwrócić o pomoc w każdej sytuacji.
Był dla nich ojcem, który miał jedno na celu – dobro swoich dzieci. Był niedoścignionym wzorem osobowym. Był człowiekiem niezwykłym, który wywarł niezatarte piętno na życiu tych, którzy mieli szczęście poznać go bliżej, przede wszystkim dzieci i młodzieży, którym poświęcił tyle lat swojego życia, dając im poznać smak zwycięstwa i pomagając znieść gorycz porażek.
[ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE OSiR STRZEGOM ]
Tegoroczny turniej judo poświęcony będzie pamięci Edwarda, jego zasługom i pełnej poświęcenia pracy. Będzie to już 23 edycja Międzynarodowego Memoriału im. Edwarda Brzegowego. W tych dniach jak co roku będziemy czcić pamięć wspaniałego trenera, ojca młodzieży, najlepszego przyjaciela i kolegi.