- A
- A
- A
- A
- A++
- A+
- A
Historia Klubu AKS
HISTORIA
Pierwszy klub sportowy w Strzegomiu powstał w 1946 , choć nieformalnie działał od 1945roku. Inicjatorami i założycielami byli: Eugeniusz Rybicki, Stanisław Gaboń ( piłkarz przedwojennego klubu Resovia Rzeszów), Stanisław Jaskólski, Medard Jasiak. Dysponował siedzibą przekazaną przez pełnomocnika Rządu Polskiego karczmą „pod Brunatnym Jeleniem” oraz sprzętem , który był pozostałością po niemieckim klubie Rott Weiss.
Sprzęt sportowy stanowił: stół tenisowy, koszulki, spodenki, buty, sprzęt lekkoatletyczny, piłki. Pierwszym Prezesem klubu został Eugieniusz Rybicki, który jednocześnie był dyrektorem Zakładów Roszarniczych „Konpar”.
W roku 48 przeniesiono siedzibę klubu do wyremontowanej hali sportowej. Klub dysponował także bazą boisk poniemieckich: dwie płyty do piłki nożnej, bieżnia, 5 kortów tenisowych, 2 baseny kąpielowe.
Pierwsze lata działalności klubu to aktywna praca założycieli i działaczy.
W 1949 Robotniczy Klub Sportowy „Len” zostaje podporządkowany Zrzeszeniu Sportowemu „Włókniarz” przyjmując nazwę Klub Sportowy „Włókniarz”.
Pierwsze lata pracy po reorganizacji nie wykazują zmniejszonej aktywności, lecz z czasem spada aktywność działaczy sekcji i sportowców, choć zawodnicy klubu startują na Mistrzostwach Polski i Dolnego Śląska zdobywając wiele medali.
Wielu zawodników rozpoczynających starty w Strzegomiu przeszło do innych klubów. Do Floty Gdynia odszedł Z.Osiadacz a do Górnika Wałbrzych R.Adamkiewicz.
W roku 1956 rozpoczęły się ważne zmiany reorganizacyjne. Decyzją Zrzeszenia Sportowego „Włókniarz” i władz Strzegomia stadion i hala sportowa zostaje przekazana w użytkowanie Rady Naczelnej Zrzeszenia Sportowego „Start” w Warszawie.
Dotychczasowi działacze stworzyli 18 osobową grupę założycieli Amatorskiego Klubu Sportowego.
W Wojewódzkiej Radzie Narodowej we Wrocławiu został złożony statut klubu, który zostaje zarejestrowany pod numerem 1025 w dniu 09.05.1958.
Statut stwierdza, że klub jest organizacją społeczną, której zadaniem jest propagowanie i organizacja wychowania fizycznego i sportu.
Zarząd klubu występuje do Zarządu Głównego Zrzeszenia Sportowego „Start” o przyjęcie klubu na członka zrzeszenia.
W dniu 29.10.1958 roku klub staje się członkiem zrzeszenia.
W latach 1956 – 80 kontynuowała działalność sekcja piłki nożnej, która składała się z 4 drużyn zgłoszonych do rozgrywek w klasie „A”, lidze juniorów i klasie młodzików. Prowadzona była szkółka piłkarska dla dzieci. Wszystkie drużyny tej sekcji zajmowały czołowe lokaty w swoich grupach rozgrywek. Wyróżniającymi zawodnikami byli: S. Stankowski, Zdzisław Szpak, Jerzy Ubycha.
W latach 1955 – 57 były znacznie słabsze jeśli chodzi o wyniki. W sprawozdaniu z działalności klubu za lata 1955-57 czytamy „Poziom drużyn obniżył się, ale było to zrozumiałe z uwagi na zmianę systemu treningu, drużyna piłkarska zakończyła 1 rundę rozgrywek na 9. miejscu z dorobkiem 6 pkt”. Biorąc pod uwagę, że występujące w rozgrywkach drużyny to większość zespołów klasy „B”, które tylko dzięki reorganizacji sportu w kraju znalazły się w klasie „A” jest to lokata wręcz żenująca. Juniorzy uplasowali się na 4 miejscu w grupie w sezonie 56/57.
W latach 60-tych w klubie występują kłopoty kadrowe, brak trenerów, instruktorów oraz częste zmiany kierownictwa sekcji sportowych.
W latach 1968 – 1975 r. klub zatrudniał 6 trenerów, z których 1 miał wykształcenie wyższe i uprawnienia trenerskie, a pozostali byli instruktorami piłki nożnej. W roku 1978 r. patronat na sekcją piłki nożnej przejęły Zakłady Mechaniczne „Zremb”, które wspomagały sekcję finansami i transportem. Zakład zatrudniał także wielu piłkarzy i trenerów. Patronat był możliwy tylko dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektora zakładu – R. Rodkiewicz oraz przewodniczącego Związków Zawodowych F. Palucha.
Sekcja piłki nożnej przez wszystkie lata działalności klubów była najbardziej aktywną i prężną sekcją Klubu Sportowego „Start”. W 1962 r. powołano sekcję piłki nożnej kobiet, którą kierowała I. Rodzik – Brzozowska. Była zawodniczka Śląska Wrocław. Po 2 latach sekcja została rozwiązana „z racji przejawiania zbyt słabej działalności”.
Taki sam los spotkał sekcję lekkiej atletyki, która reaktywowana w 1968 r., a rozwiązana została we wrześniu 1970 r. Instruktorem był H. Skarczyński, a zarząd klubu w decyzji o likwidacji sekcji za powód uznał, zbyt słabą frekwencję i brak postępów. W latach 1956 — 67 działała sekcja tenisa stołowego. Rozgrywała ona spotkania w lidze okręgowej. W związku ze zdekompletowaniem w 1967 r. drużyny, sekcję rozwiązano.
Drużynę seniorów i juniorów mężczyzn w latach 1969 r. — 1974 r. prowadził J. Lizak. W roku 1974 r. seniorzy zajęli 3. miejsce w swej grupie, a juniorzy drugie. W sezonie 1974/75 trenerem seniorów został W. Bartocha, a juniorów – R. Fiołek. Seniorzy grali w klasie „A”, a juniorzy w 2 lidze. Drużyna piłki siatkowej utrzymywała kontakty ze sportowcami z Lejbau w NRD, z którą rozgrywała wiele turniejów i spotkań towarzyskich. W 1974 r. uczestniczyła także w turnieju piłki siatkowej w Nachodzie (dawna Czechosłowacja), gdzie startowało 6 drużyn także drugoligowych. W tym turnieju drużyna strzegomska zajęła 1. miejsce.
W roku 1976 trenowało w sekcji piłki siatkowej 50 chłopców i mężczyzn. Po reorganizacji rozgrywek w 1976 r. drużyna seniorów w sezonie 76/77 zdobyła mistrzostwo województwa i następnie grała w turnieju o wejście do drugiej ligi, gdzie zajęła 5. miejsce. Najlepszym zawodnikiem drużyny seniorów był R. Dyrda. Kolejne lata to spadek poziomu sekcji, który doprowadził do jej rozwiązania w roku 1981.
Nowa sekcją AKS-u „Start”, która powstała w 1974 r. jest sekcja JUDO. Twórcą sekcji był E. Brzegowy, zawodnik Gwardii Wrocław – mistrz i wicemistrz kraju w pionie gwardyjskim. Dużej pomocy udzielili mu: M. Jasiak i S. Gabon. I dzięki wspólnemu zaangażowaniu w roku 1974 r. powstał szkółka judoków. Zajęcia rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 6, następnie przeniesiono je do remizy strażackiej, a w 1976 r. szkółka miała już swoją siedzibę w przyległej do hali sportowej siłowni. Sekcja rozwijała się i w 1975 r. składała się z dwóch grup. Starszą prowadził E. Brzegowy, a młodszą — P. Kapelczak. Pierwsze sukcesy miały miejsce w 1974 r..Na turniejach zawodnicy strzegomskiego klubu zajmowali 3 i 4 miejsca. M. Wojciuch zdobył wicemistrzostwo Dolnego Śląska.
HISTORIA AKS – POKAZIE SLAJDÓW z okazji 60-cio LECIA Klubu