- A
- A
- A
- A
- A++
- A+
- A
Dyscypliną godną polecenia dla dzieci jest judo. Zajęcia ogólnorozwojowe to podstawowe ćwiczenia z zakresu judo oraz akrobatyki, z dużą ilością gier i zabaw ruchowych. Mają na celu przygotować dzieci do podjęcia treningu judo, jak również ćwiczeń z elementami gimnastyki korekcyjnej. Dzieci ćwiczą na profesjonalnej macie judo, która dodatkowo położona jest na amortyzujących podkładach oraz miękkich materacach. Judo rozwija sprawność ruchową, siłę i wydolność.
Coraz więcej rodziców wysyła swoje pociechy na zajęcia dodatkowe ze sztuk walki, takich jak judo, karate. Co sprawia, że te sporty przeradzają się z hobby w prawdziwą, nierzadko długoletnią pasję. Na początku warto wspomnieć, że, wbrew nazwie, celem lekcji sztuk walki wcale nie jest przygotowanie twojej latorośli do udziału w prawdziwej bójce. Fundamentalnym zadaniem wszelkich zajęć z samoobrony jest zwiększenie pewności siebie i podniesienie samooceny malucha, co może z kolei pozytywnie wpłynąć na całokształt jego rozwoju.
Judo i karate to sztuki walki. Każda z nich może być uprawiana przez dzieci i rozwija nieco inne cechy motoryczne. Dobrze jest przed podjęciem decyzji o umieszczeniu malucha w sekcji sportowej podpatrzeć wspólnie z instruktorem, która forma ruchu jest dla naszego potomka bardziej odpowiednia.
Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia sztuk walki ?
Walka na niby to jeden z ulubionych i najczęstszych dziecięcych figli. Rzecz jasna, by pozostała jedynie niewinną zabawą, nie może przekraczać pewnych granic. Wielu rodziców obawia się, że trening sztuk walki wyzwoli w dzieciach pokłady tłumionej agresji. Prawda jest jednak diametralnie inna: takie zajęcia pozwalają dzieciom ćwiczyć panowanie nad swoją siłą i samokontrolę. Każdy ze wspomnianych sportów uczy, by w miarę możliwości unikać konfliktów. Do opanowania tajników karate czy judo potrzeba wiele dyscypliny, koncentracji oraz wytrzymałości. U podstaw filozofii wszystkich sztuk walki leży zasada szacunku dla przeciwnika. Rodzice mogą więc odetchnąć w spokoju, a następnie rozważyć szereg korzyści dla rozwoju psychicznego i ruchowego, jakie niesie za sobą trening samoobrony. Należą do nich m.in.
- polepszenie funkcji motorycznych: zwinności i koordynacji
- udoskonalenie zdolności kognitywnych: uważności i koncentracji
- hartowanie charakteru: samokontroli, dyscypliny i pewności siebie
Trening sztuk walki angażuje konkretne grupy mięśniowe, a w szczególności prostowniki grzbietu i mięśnie głębokie brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu dzieci uczą się poruszać, a także stać, siedzieć i chodzić w bardziej kontrolowany sposób, a zarazem wykształcają dobre nawyki dla zdrowego kręgosłupa. Znaczącą rolę we wszystkich sportach walki odgrywa również prawidłowe napięcie mięśni. Ćwiczenia w tym zakresie poprawiają jednocześnie zmysł równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową, dzięki temu twoja pociecha może upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.
U podstaw każdego treningu sztuk walki leżą wartości kodeksu honorowego, a wśród nich: uprzejmość, wzajemny szacunek, pokora i dyscyplina. Trenerzy judo czy karate zwracają uwagę m.in. na to, by podopieczni rozwijali uznanie do samego siebie, które pomaga w godny sposób przyjmować zarówno zwycięstwa, jak i porażki. Trening technik samoobrony wykształca u kilkulatków umiejętność lepszego radzenia sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Nieśmiałe i skryte dzieci uczą się pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Jednocześnie dowiadują się, jak przyjmować odpowiedzialność za własne zachowanie oraz odkrywają, że przemoc nigdy nie jest dobrym wyjściem. Sztuki walki w dobitny sposób pokazują, że każde użycie siły niesie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Dzięki temu lekcje samoobrony mogą stać się ważnym krokiem w rozwoju empatii i kompetencji społecznych twojej pociechy.
Judo dla dzieci !
Wśród miłośników sportów walki judo jest znane jako „sztuka miękkości”. Celem każdego starcia jest pokonanie przeciwnika w taki sposób, by oszczędzić mu wszelkich fizycznych obrażeń. Technika judo jest całkowicie pozbawiona takich elementów jak uderzenia czy kopnięcia. Nie ma w nim miejsca na brutalne starcia z przeciwnikiem. Dzieci stopniowo poznają sekwencje ruchów, przypominające klasyczne zapasy.
- Kiedy zacząć: 5-7 rok życia
- Liczba jednostek treningowych: 1-2 razy w tygodniu (45-60 min)
- Elementy treningu judo: ćwiczenia ogólnorozwojowe, nauka miękkiego padania, chwyty, rzuty, trening równowagi i budujący siłę mięśniową
- Koszt wyposażenia sportowego: strój do judo 120-200 zł
Zastanawiasz się, jakie korzyści z lekcji judo wyciągnie twoja latorośl ? Przede wszystkim do perfekcji opanuje sportową zasadę fair play. Nauczy się też darzyć szacunkiem trenera, swoich przeciwników, a zarazem siebie. Podczas treningów dzieci muszą się dobrze rozumieć i niejednokrotnie pomagać sobie nawzajem. Stąd w wachlarzu najważniejszych cech każdego judoki nie może zabraknąć: szczerości, uczciwości, powściągliwości i odwagi.
Tak jak w przypadku innych sportów walki i tutaj dużą rolę odgrywa przyjaźń między zawodnikami, a wszelkie objawy niezdrowej rywalizacji nie są mile widziane. Trenerzy zachęcają dzieci, by zastanawiały się nad swoim zachowaniem oraz świadomie rozwiązywały sytuacje konfliktowe. Bez wątpienia największą zaletą judo jest zbawienny wpływ, jaki może wywrzeć na rozwój psychomotoryczny twojej pociechy. Podczas treningów błyskawicznie zwiększa się siła i polepsza zwinność i zręczność każdego malucha. Już najmłodsi judocy mogą pochwalić się lepszą koordynacją i zmysłem równowagi od rówieśników. Potrafią też świetnie kontrolować konkretne grupy mięśniowe. W dużej mierze przyczynia się do tego intensywny trening obrotów i miękkiego padania. Młodzi adepci rozwijają też umiejętność koncentracji oraz refleks.